Počet položek: 0 0,00 CZK

Postup při montáži plastového bazénu

Postup při montáži plastového bazénu

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Umístění bazénu

Je důležité zvolit správnou polohu plastového bazénu s přihlédnutím k nejprosluněnějšímu místu během celého dne na Vašem pozemku, k přístupu ke schodišti, k možnému odsunutí zastřešení za bazén a k celkovému vzhledu okolního prostředí.
                        
Než začnete s montáží bazénu, je nutné vědět, jakým příslušenstvím bude bazén osazen. Světlo, protiproud, připojení na okruh vody a některá další příslušenství již není možné dodatečně instalovat. Doporučujeme připravit okolí bazénu na možnost zastřešení, i když budeme zastřešení montovat někdy v budoucnu.

Vyhloubení jámy pro plastový bazén a šachtu na technologii, dle obrázku 1.

Plastové bazény se usazují do terénu, proto je potřeba před instalací bazénu vyhloubit jámu, která je o cca 20 cm hlubší než bazén (záleží i na tom, jak vysoko bude bazén vyčnívat nad terénem - kvůli chodníku), šířka a délka o 60 cm větší než bazén. Doporučujeme zároveň vyhloubit i jámu na technologii (šachta je umístěná na středu bazénu 80 cm od bazénu) s výkopem na propojení technologie, (malá šachta má rozměr d 130, š 110, v 120 cm a velká šachta d 190, š 110, v 120 cm), rýhu na přivedení elektřiny 240 V nebo 380 V (doporučuji silnější elektřinu, protože časem můžete připojit další zařízení), připojení vody k dopouštění bazénu, popřípadě i kanalizace k praní filtrace a vypouštění bazénu. 

Vybetonování dna bazénu

Betonová deska musí být minimálně 17 cm silná, po celé ploše armovaná kari sítí o rozměru oka 10 x 10 cm a průměru drátu min. 6 mm. Kari síť musí být umístěna přibližně uprostřed betonové desky, proto ji musíme podložit (např. kameny, cihlami atd.), aby ji beton dokonale obtekl. Deska má povolenou toleranci rovinatosti 5 mm na celé ploše.

Nemusí být naprosto hladká, neboť na ni položíme podlahový polystyren o síle 3 cm, nepřesahující rozměr bazénu. Pokud se dostanete na spodní vodu, je nutné tuto vodu oddrenážovat nebo jiným způsobem dostat pod úroveň betonové desky.

Usazení bazénu do jámy

Bazénový skelet se usadí pomocí několika osob (na bazén 6 x 3 m doporučujeme alespoň 10 osob) na betonovou desku, na kterou byl před tím položen podlahový polystyren o síle 3 cm. Potom se začne bazén osazovat příslušenstvím (trysky, skimmer, světlo, protiproud) a vše se propojí s technologií v šachtě.

Příprava plastového bazénu k obetonování

Bazén je nutné srovnat a zaaretovat tak, aby se při betonování nepohnul! Toto je nejdůležitější část usazení bazénu, protože jak ho usadíme a zabetonujeme, tak bude dalších 20 let vypadat. Bazén srovnáme pomocí střešních latí 6 x 4 cm, hranolů 6 x 6 cm a pomocí svěrek.

Latě se pomocí svěrek připevní z obou stran k vršku bazénu tak, aby obepínaly všechny 4 rovné stěny. Musí se upevňovat až za ohybem rohu bazénu, aby nedošlo k jeho deformaci. Potom se pomocí trámků, umístěných cca 70 cm od sebe, vytvoří rozteč mezi delšími stěnami. Vzdálenost stěn se rovná vnitřnímu rozměru podlahy. Trámky a latě se k sobě opatrně přišroubují. Poté se k trámkům připevní i kratší 2 stěny. Celý bazén se potom přeměří, jestli je vše v rovině a v uhlopříčce, a trámky se zaaretují k okolí tak, aby se celý systém již nepohnul.

Obetonování bazénu

Pokud je bazén správně umístěn a osazen příslušenstvím, může se začít s betonováním. Nejdříve mezi žebra a do ohybů bazénu (po celé výšce bazénu) vložíme fasádní polystyren o síle 3 cm, který zamezuje vychladnutí vody v bazénu a chrání stěny před ostrými kamínky v betonu. Polystyren se nevkládá do schodiště. Poté co vložíme polystyren mezi žebra, vodorovně zasuneme do žeber roksory o síle 6 mm, abychom bazén přichytili k betonu a vše vyztužili. První den doporučujeme bazén postupně napouštět vodou (cca o 10 cm výš než je výška obsypávaného betonu) a betonovat jen do výšky 30 cm. Betonování se provádí polosuchou betonovou směsí, která se sype kolem bazénu opatrně bez pomoci těžké techniky.

Další dny, po zaschnutí předešlé vrstvy, napouštíme bazén vodou (opět o 10 cm výš než je výška obsypávaného betonu) a postupně betonujeme o dalších 30 cm. Přitom zevnitř bazénu kontrolujeme, zda jsou stěny bazénu rovné a stále kolmo. Obetonuje se světlo, trysky i skimmer, který je nutno podložit, aby byl vodorovně. S betonováním skončíme přibližně 10 cm pod vodorovným žebrováním a do tohoto betonu vmáčkneme zahnuté kusy roksorů tak, aby nevyčnívaly ostré hrany a beton v chodníku se mohl s tímto lépe spojit.

Obetonování schodiště

Schodiště betonujeme zároveň s bazénem, ale nevkládáme pod něj polystyren, protože by se schody mohly časem prohýbat. Beton napěchujeme co nejvíce do všech koutů a také pod nášlap schodu tak, aby se schod neprohýbal.

Takto vybetonované schodiště je prakticky nezničitelné a oproti bazénům od jiných výrobců se v něm nemůže ani kazit voda.

Nikdy se nesmí stoupat na schody, pokud pod nimi není beton zcela zatvrdlý!

Příprava chodníku

Jakmile je beton ve výši 10 cm pod vodorovným žebrováním, začínáme s přípravou chodníku. Záleží na tom, jak chceme mít chodník široký, neměl by mít spád, jestli bude připraven na zastřešení a hlavně, jaká bude konečná úprava chodníku. Nejdříve chodník zašalujeme a tím mu určíme budoucí tvar.
                        
Potom chodník vyplníme kari sítí, aby byl vyztužen a po zabetonování nepraskl (např. působením mrazu v zimním období). Chodník pod kolejnicí k zastřešení prodloužený za bazén cca 3 m by měl mít sílu betonu minimálně 35 cm a měl by být dobře armovaný  a spojený s chodníkem u bazénu.

Betonování chodníku

(Kolem bazénu doporučujeme šířku chodníku 60 cm a prodloužení chodníku, tak aby zastřešení odjíždělo za bazén, by mělo být od hrany bazénu 3 metry.) Po zašalovaní chodníku je možné začít s jeho betonováním. Musíme si uvědomit, že tento beton bude vystaven různým povětrnostním podmínkám (mráz, vlhko, horko) a proto je nutné použít kvalitní beton. Doporučujeme pytlovaný beton BE 04 od firmy SAKRET, kterým zalijeme chodník až do požadované výšky. Při stěrkování může být beton do 1 cm od vrchní zakončovací trubky.

Konečná úprava chodníku

Vzhledem k tomu, že se většinou dlažby mrazem od betonu uvolní, doporučuje naše firma chodník vystěrkovat tak, jako se stěrkují sokly domů (ale tato stěrka musí být vyrobena na vodorovné plochy a tím mít v sobě více disperzí, aby se časem neodtrhla od podkladu). Doporučujeme stěrku - Kamenný koberec. Tato stěrka má několik výhod: neklouže, vyrábí se v několika zrnitostech, mrazem netrpí, má spoustu barevných odstínů, vypadá elegantně, nejsou vidět žádné spáry a je omyvatelná..

Zazimování plastového bazénu

Nejdříve vypereme písek ve filtraci, bazén vypustíme asi 10 cm pod trysky, vymontujeme veškerou technologii, nalijeme zazimovací roztok a do bazénu vložíme dilatační plováky, které zamezí rozpínání ledu. 

Zapojení elektrického rozvaděče

Rozvaděč by měl mít:

- 1) Hlavní jistič. - 2) Proudovou ochranu, pokud není na přívodu vedení. - 3) Společný jistič a časový spínač na tří zásuvku pro filtraci 0,7 kW / 240 V, UV lampu 75 W / 240 V a Ionizér 75 W / 240 V, (filtrace, UV lampa a ionizér běží vždy spolu a časový spínač by měl být zapojen bez přestávky minimálně 4 hodiny denně). - 4) Jistič na světlo 300 W / 12V a dopojení světla kabelem + vypínač světla umístěný mimo šachtu. - 5) Jistič na tepelné čerpadlo 1 kW / 220 V a vyvedení vodotěsné zásuvky k tepelnému čerpadlu. - 6) tří fázový jistič na protiproud 2 kW / 380 V.

Všeobecné podmínky

Bazén nikdy nevypouštíme! 

Pokud bude bazén poškozen mechanicky při manipulaci nebo jeho instalaci, nebude možné uplatnit reklamaci na kvalitu svárů a tvar tohoto bazénu.

Za poškození bazénu, vzniklé nedodržením těchto pokynů, nenese výrobce žádnou zodpovědnost!

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku. )
opiště kód
antispam
     Více informací

Nemáte nastavenou adresu FaceBook stránky admin / nastavení / předvolby / ostatní / FaceBook URL webu

Přejete si zasílat novinky mailem ?
Kontakty
  • Prodejna - Jana Švermy 1372, Smržovka
  • 602 155 120
  • objednavky.stavimeprosebe@seznam.cz
Copyright © www.stavimeprosebe.cz, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.stavimeprosebe.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace